فروش ویژه آرشیو دانشجویی فایل استوری ارتباط با پشتیبانی فروشگاه فایل استوری فایل استوری فایل استوری فایل استوری ارزان سرا

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود تفسیر سوره المومنون (62-80)

دانلود تفسیر سوره المومنون (62-80)

- و لا نکلف نفساً الا وسعها و لدینا کتاب ینطق بالحق و هم لا یظلمون

63- بل قلوبهم فی غمره من هذا و لهم اعمال من دون ذلک هم لها عاملون

64- حتی اذا اخذنا مترفیهم بالعذاب اذا هم یجارون

65- لا تجاروا الیوم انکم منا لا تنصرون

66- قد کانت آیاتی تتلی علیکم فکنتم علی اعقابکم تنکصون

مستکبرین به سامراً تهجرون

ترجمه :

62- و ما هیچ کس را جز به اندازه توانائیش تکلیف نمی کنیم؛ و نزد ما کتابی است که به حق سخن می گوید؛ و به آنان هیچ ستمی نمی شود.

63- ولی دل های آنها از این نامه اعمال (و روز حساب) در بی خبری فرو رفته؛ و اعمال (زشت) دیگری جز این دارند که پیوسته آن را انجام می دهند.

64- تا زمانی که متنعمان مغرور آنها را در عذاب گرفتار سازیم در این هنگام ناله های دردناک سر می دهند!

65- (اما به انها گفته می شود) امروز فریاد نکنید، زیرا از سوی ما یاری  نخواهید شد!

66- (آیا فراموش کرده اید که) در گذشته آیات من پیوسته بر شما خوانده می شد؛ اما شما اعراض کرده به عقب باز می گشتید؟!

67- در حالی که در برابر او (پیامبر) استکبار می کردید و شب ها در جلسات خود به بدگوئی می پرداختید!

تفسیر :

دل های فرورفته در جهل!

از آنجا که صفات بر جسته و ویژه مومنان – که سر چشمه انجام هر گونه کار نیک است و در آیات قبل به آن اشاره شد – این اندیشه را بر می انگیزد که اتصاف به این صفات و انجام این اعمال کار همه کس نیست و از عهده همه بر نمی آید.

در نخستین آیه مورد بحث به پاسخ پرداخته می گوید : ((ما هیچ کس را جز به مقدار توانائیش تکلیف نمی کنیم)) و از هر کس به اندازه عقل و طاقتش می خواهیم (و لا نکلف نفساً الا وسعها)).

این تعبیر نشان می دهد : وظایف و احکام الهی در حدود توانائی انسان ها است و در هر مورد بیش از میزان قدرت و توانائی شد ساقط می شود و به تعبیر علمای اصول : این قاعده بر تمام احکام اسلامی حکومت دارد، و بر آنها مقدم است.

و باز از آنجا که ممکن است این سوال پیش آید : چگونه اعمال این همه انسانها از کوچک و بزرگ مورد حساب و بررسی قرار می گیرد؟

اضافه می کند : ((و نزد ما کتابی است که به حق سخن می گوید (و تمام اعمال بندگان را ثبت و بازگو می کند) و به همین دلیل هیچ طلم و ستمی بر آنها نمی شود)) (و لدینا کتاب ینطق بالحق و هم لا یظلمون).

این اشاره به نامه های اعمال و پرونده هائی است که همه کارهای آدمی در آن ثبت و نزد خداوند محفوظ است پرونده هائی که گوئی زبان دارد و حق را بازگو می کند به گونه ای که جای هیچگونه انکار در آن باقی نمی ماند.[1]

این احتمال نیز وجود دارد : منظور از این کتاب که نزد پروردگار است لوح محفوظ باشد و تعبیر به ((لدینا)) (نزد ما) این تفسیر را تایید می کند.

به هر حال آیه فوق گویای این حقیقت است که ذره ای از اعمال آدمی به دست فراموشی سپرده نمی شود و همه دقیقاً ثبت خواهد شد ایمان به این واقعیت نیکوکاران را در کار خیر تشویق و از کار بد بر حذر می دارد.

جمله ینطق بالحق : ((به حق سخن می گوید)) که در توصیف کتاب اعمال آدمی آمده شبیه تعبیری است که در فارسی نیز می گوئیم : فلان نامه به قدر کافی گویاست، یعنی نیاز به شرح و توضیح ندارد گوئی خودش سخن می گوید و بدون احتیاج به مطالعه حقایق را بازگو می کند.

جمله ((و هم لا یظلمون)) نیز اشاره به این است که : با ثبت دقیق اعمال جائی برای ظلم و ستم  باقی نمی ماند.

ولی از این نظر که بیان این واقعیات تنها در کسانی اثر می کند که مختصر بیداری و آگاهی دارند بلافاصله اضافه می کند : ((ما دل های این جمعیت کافر  لجوج آن چنان در جهل و بی خبری فرو رفته که از نامه اعمال روز حساب و جزا و آنچه در قرآن از وعد و وعید آمده است غافلند)) (بل قلوبهم فی غمره من هذا).[2]

شامل 29 صفحه فایل word قابل ویرایش


 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,500 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
tafsir_639359_2785.zip158.4k

دانلود مقاله فرهنگ عاشورا

دانلود مقاله فرهنگ عاشورا عاشورا، قبل از قيام مقدس حسينى(ع)، نام يك روز بود; اما امروز ديگر عاشورا نام يك مقطع زمانى نيست، نام يك فرهنگ است. عاشورا امروز ديگر يك حادثه نيست، يك مكتب فكرى و يك نظام سياسى و يك مجموعه فكرى، فرهنگى، اخلاقى، سياسى و جهادىاست. برگزارى مراسم عاشورا، در ميان انديشمندان، هرگز يك عادت نبوده و نيست. احياى عاشورا در فرهنگ تشيع يك عبادت بزرگ اجتماعى، يك مانور عظيم الهى - سياسى و حركتى حساب شده در جهت ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,500 تومان

دانلوود تحقیق احکام و فلسفه عاشورا

دانلوود تحقیق احکام و فلسفه عاشورا آداب عزاداري فرهنگ عاشورا توضيحات علامه عسگري درباره برخي ابهامات حادثه عاشورا علل، درس ها و عبرت ها نقش عوام و خواص در حادثه عاشورا نهضت كربلا از ديدگاه اهل سنت فرهنگ عاشورا در سيره معصومين(ع) زنان و نهضت حسيني آثار و بركات سياسى - اجتماعى سيد الشهدا (ع) آثار و بركات زيارت سيدالشهداء (ع) آثار و بركات مرقد شريف سيدالشهداء (ع) آثار و بركات تربت پاك سيد الشهداء(ع) ●آثاروبركات عزاداری و ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,500 تومان

دانلود تحقیق هوش هيجاني ابزاري نوين در مديريت بازار

دانلود تحقیق هوش هيجاني ابزاري نوين در مديريت بازار مديريت و يا عامل انساني مهمترين دليل تحولاتي است كه امروز بشر در همه زمينه‌ها و به هر شكلي در جوامع گوناگون شاهد آن است. در واقع عامل انساني است كه تفاوت‌هاي فاحش امروز زندگي بشر با شرايط گذشته‌اش را رقم زده است. اگر اين عامل از زندگي روزمره حذف شود در واقع توسعه و پيشرفت از زندگي انسان حذف مي‌شود. براي تغيير و حركت بسوي شرايط بهتر علاوه بر عواملي چون سرمايه، مواد اوليه و غيره ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,500 تومان

آخرین محصولات فروشگاه

فروشگاه تخصصی دانشجویی یونی سلس